Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




ul. Zgierska, Łódź
Alistair: Przypomina to miejsce ?
ul. Ogrodowa, Dzierżoniów
Abra Trask: Czy mógłby Pan udostępnić inne ujęcie tego budynku? Bardzo mnie to ciekawi, byłam kiedyś mieszkanką tej kamienicy
Folwark Lesica (dawny PGR Rędzin), ul. Wędkarzy, Wrocław
stap: Mógł się zawalić z niedbania i niemożności w latach 50-60 tych,,, Na dodatek cielaki po narodzinach mogły byc przeniesione do innego PGR, i to zdjęcie jest wykonane gdzie indziej. Ale dopóki się nie wyjaśni, uważam, ze powinno zostać w tym obiekcie.
Przychodnia Stomatologiczna, ul. Skargi Piotra, ks., Szczecin
atom: :-) Dodałem opis obiektu
ul. Żeromskiego Stefana, Boguszów-Gorce
Alistair: Dodałem znaczniki :)

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Rob G.
Alistair
atom
atom
atom
atom
atom
atom
atom
LukaszGrzelik
atom
atom
atom
atom
atom
atom
Danuta B.
Alistair
Wolwro
Wolwro
Wolwro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Magazyn paliw i smarów Północnej Grupy Wojsk w Raszówce
Autor: arkadoo°, Data dodania: 2008-09-16 12:21:16, Aktualizacja: 2008-09-16 12:21:16, Odsłon: 4265

Historia bazy paliw w Raszówce


W latach 30-tych XX wieku na potrzeby Wehrmachtu, w lesie w odległości około 500 m od stacji kolejowej Verderheide (obecna Raszówka), Niemcy zlokalizowali na powierzchni około 24 ha bazę paliwową i zaplecze magazynowe części zapasowych do samolotów i innego sprzętu wojskowego, do których doprowadzona została bocznica kolejowa. Paliwo było magazynowane w zbiornikach napowietrznych o pojemności 60 tys. litrów (12 sztuk). Obiekty magazynowe wielokondygnacyjne z częścią podziemną i naziemną były wyposażone w rampy za i wyładowcze oraz w windy. Obecnie pozostało niewiele śladów po bocznicy kolejowej.

Zdjęcie nr 1


Zdjęcie nr 2


Zgodnie z nomenklaturą wojskową nazwa bazy brzmiała: Magazyn paliw i smarów (używano skrótu MPS). W czasie zimnej wojny był to jeden z kilku magazynów paliw przeznaczonych dla Północnej Grupy Wojsk (dalej PGW). Inne mieściły się w Jankowie Żagańskiej (pow. Żagań), Starej Koperni (pow. Żagań), Karczmarce (gm. Gromadka, pow. Lubin), a w Kęszycy (woj. Lubuskie) mieścił się armijny polowy skład paliw. W pobliskich Miłogostowicach zbudowano bunkry zapasowego stanowiska dowodzenia PGW. Wojska radzieckie opuściły Raszówkę 31 sierpnia 1993 r. pozostawiając skażony paliwami teren o powierzchni 16 ha.

Zdjęcie nr 3


Obecnie na terenie byłej bazy paliw w weekendy bawią się paintball`owcy i gracze ASG. Praktycznie każdy kawałek metalu lub inna rzecz, która miała jakąkolwiek wartość została skradziona. W związku z tym należy uważać na dziury w ziemi wykopane przez „złomiarzy”.

Zdjęcie nr 4


Zdjęcie nr 5


Arkadoo na podstawie:
- http://www.raszowka.free.ngo.pl
- Mariusz Lesław Krogulski Okupacja w imię Sojuszu, Armia Radziecka w Polsce 1956-1993, Warszawa 2001

/ / / /
/ / /